Az ÓVÁS! Egyesület, 2004. évi megalakulása óta foglalkozik az UNESCO által is védett Régi Pesti Zsidónegyed értékeinek bemutatásával és védelmével szóban, írásban, fotózással, filmek és kiadványok készítésével, kiállítások rendezésével. Mindez eddig csak Budapesten történt. A Párizsi Magyar Intézet igazgatójának, Ablonczy Balázsnak a felkérésére mód nyílt arra, hogy mindezt bemutathassuk Párizsban is, a Párizsi Magyar Intézetben.
A háromnapos program fotókiállítás megnyitóval kezdődött, második napon dokumentumfilmek vetítésével folytatódott, a harmadik napon Pest régi zsidónegyedének sorsáról szóló kerekasztal beszélgetésre került sor.
A fotókiállítás, melyet a Párizsban élő Cserba Júlia művészeti kurátor rendezett, egy héten át, március 8-ig volt látogatható.
A megnyitóra 2014. február 27-én 19.00 órakor került sor.
A kiállítás és egyben az ÓVÁS! napok három napos rendezvényének megnyitására Francois Nicoullaud-t Franciaország volt budapesti nagykövetét kértük fel, aki a megnyitón elmondott szövegével, mély tudásával minden jelenlévőt elkápráztatott.
A kiállítás kurátorának megfogalmazása szerint: „A kiállítás két olyan fotóművész, Jávor István és Fejér Martin képeiből mutat beválogatást, akik – úgyis, mint az ÓVÁS! Egyesület tagjai –, jól ismerik Erzsébetvárost és annak megvédendő értékeit, hosszú ideje kísérik figyelemmel és dokumentálják az ott zajló változásokat.
A mai szóhasználatban zsidónegyedként emlegetett városrészben élő emberekről, a zsidó jelenlét nyomairól, vallási közösségekről, iparosokról, kiskereskedőkről, az emlékezés helyeiről és az egyre szaporodó romkocsmákról készített fotóik bemutatják a negyed értékes, de mindmáig veszélyeztetett kulturális, építészeti örökségét és a negyed mai életébe is betekintést nyújtanak.” (a teljes szöveget lásd külön)
Mindezt 34 db. 40/60 cm-es és 4 db. 60/90 cm-es kasírozott színes képen mutattuk be.
A kiállításra az Intézet rue Bonaparte-ra néző homlokzatán egy 1440/2948 cm-es színes plakát (molinó) hívta fel a figyelmet Martin Fejér tervezésében. Ugyanez a plakát került kisebb változatban belülre, hogy jelezze az 1. emeleti kiállítást. (lásd 3. mellékletet).
A megnyitó utáni napon, 2014. február 28-án 20.00 órakor került sor a zsidó negyed életéről szóló Negyedem, negyeded 53′, Mesék a Zsidó negyedből 35′ és Bűvös város 15′ című Jávor István által készített dokumentumfilmek vetítésére. A vetítést olyan nagy érdeklődés övezte, hogy az Intézet igazgatója úgy döntött késő este 22.00 órakor második vetítést is tart. A vetítés alatt a kiállító terem is nyitva volt, alkalmat adva a kiállítás megtekintésére azoknak, akik az előző napon azt még nem látták.
A harmadik napon, március 1-én 14.00 órakor a Régi pesti zsidó negyed jelenéről és jövőjéről szóló kerekasztal beszélgetésre a fotókiállítás termében került sor. Így az ideérkezők a fotókiállítást a beszélgetés előtt és után is megtekinthették.
A beszélgetésben a negyed helyzetét és az európai zsidó negyedeket is ismerő magyar és francia civil szervezetek, szakértők vettek részt: a zsidó negyed megmentéséért 2004-ben alakult ÓVÁS! Egyesület képviseletében Perczel Anna elnök, építész-urbanista és Ladányi János szociológus- egyetemi tanár, UNESCO szakértőként Michel Polge építész – urbanista, a pesti zsidó negyed megmentésért az ÓVÁS!-sal együtt küzdő Mardis hongrois de Paris kulturális szervezet (Párizsi Magyar Keddek) részéről Jean-Pierre Frommer elnök, az 50 éves jubileumát tavaly ünneplő Association Paris Historique (Történelmi Párizsért Egyesület) képviseletében Pierre Housieaux elnök vettek részt.
A moderátor Szabó Zsuzsanna, a Mardis hongrois de Paris vezetőségi tagja volt, a tolmács Karinthy Judit.
A zsidó negyed problematikus helyzetéről és jövőjéről, valamint a párizsi helyzetről szóló két óra hosszat tartó kerekasztal konferencia végén a hallgatók sok kérdést intéztek az előadókhoz, majd ezt még több órán keresztül szabad kötetlen beszélgetés követte.
A megnyitón és a további két napon is igen sok résztvevője volt az esemény sorozatnak és egy héten át magának a kiállításnak). A Párizsi Magyar Intézet szerint a kiállítást több mint 500 ember láthatta, amit nagyon jó eredménynek tartanak. Terveink között szerepel, hogy a kiállítás anyagát a későbbiekben itthon is bemutassuk. Az eseményről eddig egy francia újság számolt be).
Összeállította: Perczel Anna